خانه / اخبار / آیا کنکور سراسری حذف می شود؟

آیا کنکور سراسری حذف می شود؟

آیا کنکور سراسری حذف می شود؟

آیا کنکور سراسری حذف می شود؟ برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد حذف کنکور سراسری با مشاوران مالیم گروه تماس برقرار کنید.

طی سال های گذشته یکی از مباحث داغ و چالش برانگیز که در میان دانش آموزان و داوطلبان کنکور وجود داشته است بحث حذف آزمون و کنکور ورودی به دانشگاه است.قانون حذف کنکور در سال ۸۶ به تصویب مجلس رسید و هنوز این قانون اجرا نشده است.در واقع کنکور و حواشی آن به یک معضل اجتماعی تبدیل شده است.با تخمین صورت گرفته هر سال حدود چند هزار میلیارد وجه رایج مملکت صرف هزینه های کنکور و برنامه های آماده سازی کنکور می شود.

یکی از اصلی ترین دلایلی که هنوز کنکور سراسری حذف نشده است می تواند این باشد که جایگزین مناسبی برای سنجش و ارزیابی متقاضیان ورود به دانشگاه پیدا نشده است.با وجود اینکه قرار شده بود سوابق تحصیلی داوطلبان ملاک ارزیابی آنان قرار گیرد سازمان سنجش اعلام کرد سوابق تحصیلی فاقد استانداردهای کافی است و معیار خوبی محسوب نمی شود.

سرنوشت کنکور ۹۸

به دلیل اینکه ثبت نام کنکور ۹۷ انجام شد در نتیجه این آزمون پابرجا است ولی سرنوشت کنکور ۹۸ سوال کلیدی بسیاری از داوطلبان و دانش آموزان است.تغییر نظام آموزشی به سیستم ۶-۳-۳ اقدام مهمی برای حذف کنکور محسوب می شود.

در مورد کنکور ۹۸ می توان گفت به دلیل تغییر سیستم آموزشی،پایه پیش دانشگاهی حذف شده است و سوالات از پایه های دهم،یازدهم و دوازدهم برای کنکور طرح می شود.به احتمال زیاد کنکور ۹۸ همچنان برقرار است ولی با این تفاوت که ممکن است سازمان سنجش برای کنکور ۹۸ دو نوع سوال ،یک نوع برای داوطلبان نظام قدیم و یک نوع برای داوطلبان سیستم آموزش جدید،طراحی می کند و حذف کنکور به سال آینده موکول می شود.

چرا حذف کنکور تاکنون به تعویق افتاده است؟

همان طور که در قسمت اول بیان کردیم نبودن جایگزین مناسب برای کنکور موجب شد حذف کنکور تا الان به طول بیانجامد.

مثلا اگر معیار گزینش داوطلبان براساس سوابق تحصیلی باشد،مشکل بزرگی ایجاد می شود.هرساله تعداد بسیار زیادی از دانش آموزان در مقطع دبیرستان موفق به اخذ معدل ۲۰ می شوند.حال اگر همه این دانش آموزان متقاضیه شرکت در رشته های پزشکی،مهندسی برق یا … باشند پذیرش این دانش آموزان امکان پذیر نمی باشد.

مورد بعدی این است که اگر مسئولان مدرسه بدانند که معدل دانش آموز تاثیر مستقیم روی اینده وی دارد طبیعتا سطح امتحان را آسان برگزار می کنند که در نتیجه سطح معدل دانش آموزان افزایش می یابد و مشکل اولی ایجاد می شود.

حال با این اوضاع اگر تعداد دانش آموزان زیادی خواهان ثبت نام و حضور در یک دانشگاه خاص باشند به دلیل محدود بودن ظرفیت پذیرش دانشگاه مجبور است که امتحان گزینش ورودی برگزار است.در نتیجه دانش آموزان مجبورند به جای شرکت در کنکور،در چندین امتحان ورودی شرکت کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوره تحصیلی مالیم گروه تماس برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فقط از طریق تلفن ثابت(بدون پیش شماره)

۴۳ ۵۲ ۹۰۷ ۹۰۹