خانه / مشاوره تحصیلی / استرس کنکور

استرس کنکور

استرس کنکور

استرس کنکور : استرس کنکور نزدیک است. با نزدیک شدن به دوران میانی و پایانی فرصت مطالعاتی برای آمادگی کنکور،به تدریج شاهد آن هستیم که داوطلبان و متقاضیان شرکت کنکور دچار تنش و اضطراب می شوند و سوالی که ذهن بسیاری از داوطلبان را در گیر کرده این است که  برای رفع استرس کنکور چکار کنیم؟ ما در این مقاله روش هایی را برای کنترل استرس کنکور ارائه داده ایم.
این قضیه در ماه های آخر به خصوص زمان جمع بندی مطالب خوانده شده بیشتر ظاهر می شود.
استرس کنکور و امتحان جزء جدانشدنی است که خواسته یا ناخواسته با آن مواجه می شوید.تعداد کمی از داوطلبان هستند که دچار این استرس و تنش نمی شوند.

مشاوره استرس کنکور

غلبه بر این نوع استرس نیازمند ایجاد شرایطی است که ما قصد داریم در این نوشته به آن بپردازیم.البته باید خاطر نشان کنیم غلبه کامل بر استرس وجود ندارد بلکه می توان با راهکارهایی مقدار آن را کم کرد.
استرس کنکور یا به طور کلی استرس باعث کاهش کارایی مغز و عدم خونسردی می شود و به طور حتم در موضوع مورد نظر نتیجه مطلوب و دلخواه ایجاد نمی شود.

روشهای کاهش استرس قبل از کنکور : برای غلبه بر استرس کنکور باید شرایطی را ایجاد کنید که ما به بیان مهم ترین آن ها می پردازیم.

استرس کنکور

مشاوره برای رفع استرس کنکور

داشتن برنامه ریزی
داشتن برنامه ریزی یکی از مهم ترین نکات در غلبه بر استرس کنکور است.
سعی کنید با برنامه از پیش تعیین شده مطالعه کنید.برای این کار بهتر است ابتدا فصل هایی که باید و قصد دارید مطالعه کنید مشخص شود و برای خواندن هر کدام یک دوره زمانی مشخص کنید.اولویت بندی خواندن مباحث براساس میزان اهمیت آن ها باشد.
برای کسب موفقیت ضروری است که یک برنامه ریزی بلند داشته باشید و برای استحکام و اطمینان از این برنامه آن را به برنامه های کوتاه مدت تقسیم کنید.این تقسیم بندی باعث می شود که شما از مسیر درست خود خارج نشوید.
برنامه کوتاه مدت بر اساس آزمون های دوره ای طراحی می شود و برای رسیدن به هدف مطلوب باید برنامه ریزی روزانه برای مطالعه دروس داشته باشیم.
داشتن خواب مناسب
باید میزان خواب شما در شبانه روز به حد کافی باشد.طبق نظر کارشناسان بدن فرد از ساعت ۱ الی ۵ صبح به طور کامل خواب است.
در زمانی که رقابت بین داوطلبان افزایش می یابد ،تعدادی از آن ها برای سبقت گرفتن از سایرین سعی دارند میزان ساعت مطالعاتی خود را افزایش دهند و از نظر این افراد بهترین روش کاستن از مدت زمان خواب شب است.
باید این نکته را یادآور شویم کیفیت مطالعه نسبت به زمان مطالعه از اهمیت بیشتری برخوردار است و باید کیفیت مطالعه مدنظر ما باشد.
اگر می خواهید سرعت یادگیری و طبقه بندی اطلاعات توسط مغز شما با سرعت بهتری انجام شود و حتی در زمان مرور و یادآوری به نحو مطلوب عمل کنید باید استراحت و خواب شما به میزان کافی باشد.

تغذیه مناسب برای کنترل استرس کنکور

داشتن تغذیه مناسب
داشتن تغذیه مناسب در موفقیت شما نقش اساسی دارد.برای یادگیری و ثبت مطالب مورد نیاز باید مواد مغذی و موردنیاز به سلول های خاکستری مغز شما برسد در این صورت می توان از حداکثر توان ذهن و مغز خود استفاده کنید.
در دوران آمادگی برای کنکور و قبل از ورود به جلسه کنکور باید چه غذایی بخوریم؟
قبل از ورود به جلسه کنکور در مدت زمانی ۲ساعت قبل از ورود غذایی بخورید که منبع کامل کربوهیدرات باشد تا افت قند خون و مغز شما در جلسه کنکور جلوگیری شود.
باید بدانید که اولین خوراکی از بین برنده استرس ماست است.این غذا بسیار سبک است و هضم آن بسیار آسان و راحت است.
ماست یا به طور کلی لبنیات سرشار از ماده ای به نام تیروسین است که این ماده مقدار سروتونین مغز را افزایش می دهد.پروتئین های موجود در لبنیات سروتونین را که نوعی نوروهورمونی محسوب می شود در مغز افزایش می دهد.نتیجه این فرآیند کاهش استرس اعصاب و آرامش شما می باشد.
شکلات تلخ یکی دیگر از موادی است که موجب غلبه بر استرس می شود.
میوه ها به دلیل داشتن قند طبیعی و فیبر در مسیر کاهش استرس موثر هستند.
بادام درختی سرشار از ویتامینB2 و E و منیزیم و روی است.این ویتامین ها موجب تولید بسیار زیاد سروتونین می شوند که در نتیجه خلقیات و رفتار فرد را تنظیم می کند.
چای گیاهی یا به بیان دیگر چای سیاه باعث کنترل کالری و بهبود خلق و خوی شما می شود.
ماهی به دلیل داشتن چربی های امگا که حاوی ویتامین های گروه B می باشد در جهت کنترل استرس و اضطراب نقش اساسی دارد.
برای اطلاع دقیق از فهرست خوراکی های ضروری در جهت کنترل استرس کنکور با مشاوران تغذیه مالیم گروه تماس برقرار کنید.

ورزش برای کنترل استرس کنکور

انجام ورزش و تحرک روزانه
با نزدیک شدن به زمان امتحان کنکور خیلی از داوطلبان برای افزایش بازه زمانی و کیفیت مطالعه خود را در اتاق مطالعه یا کتابخانه حبس می کنند.این افراد باید بدانند اگر برای مدت زمان طولانی تحرکی نداشته باشید مغز شما به طور خودکار دچار رخوت و خستگی می شود که این باعث پایین آمدن قدرت یادگیری می شود.
برای افزایش قدرت یادگیری خود سعی کنید در طول روز حداقل به مدت چند دقیقه پیاده روی منظم داشته باشید.اگر در طول مطالعه یا روزهای پایانی دچار استرس شدید شدید سعی کنید ورزش سنگین انجام دهید.این اقدام باعث دفع شدن انرژی منفی از شما می شود.
در جلسه امتحان سعی کنید به طور منظم نفس بکشید و خونسردی خود را حفظ کنید.این کار باعث اکسیژن رسانی به مغز شما می شود ودر نهایت مغز به شکل بهتری عمل می کند.
برای کسب راه کارهای غلبه بر استرس کنکور با مشاوره تحصیلی تلفنی مالیم گروه تماس برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فقط از طریق تلفن ثابت(بدون پیش شماره)

۴۳ ۵۲ ۹۰۷ ۹۰۹