خانه / مقالات / المپیاد و بورسیه

المپیاد و بورسیه

المپیاد و بورسیه

المپیاد و بورسیه تحصیلی چیست و چگونه داده می شود؟

چه افراد شامل المپیاد و بورسیه مشمول تحصیل می شوند؟

المپیاد و بورسیه تحصیلی یک نوع خدمت کمک هزینه‌ای می باشد که دانشگاه‌ها، مراکزعلمی و موسسات خیریه به دانشجویانی که دارای استعداد و توانایی هستند اختصاص می دهند.

افراد در جامعه چنین تصور می کنند که دانشجویان المپیاد و بورسیه مشمول تحصیل می گیرند. اما به کسی که دارای بورس مشمول تحصیل می شود، المپیاد و بورسیه می گویند و این مفهوم صحیح می باشد.

بورس‌ های مشمول تحصیل اغلب برای دوره‌ های مشمول تحصیل، تکمیلی، کارشناسی ارشد و دکترا اختصاص داده می شود.

در حال حاضر یکی از راه ‌های جذب و استفاده از نیروهای انسانی ، بخصوص در کشور که در حال توسعه هستند، یا کشورهایی که با کاهش جمعیت روبرو شده اند، اعطای بورس مشمول تحصیل به دانشجویان برتر می باشد.

از ویژگی های مهم بورس های مشمول تحصیل، بورس مشمول تحصیل  بخش نامه اداره کل المپیاد و بورسیه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران، نفرات برتر که شامل اول تا سوم دانشجویان دورهٔ کارشناسی ارشد، اخذ پذیرش و بورسیه دانشجویان نمونه کشوری در دورهٔ کارشناسی ارشد برابر با آیین‌نامه انتخاب دانشجویان نمونه با تأیید معاونت دانشجویی وزارتخانه علوم و یا معاونت آموزشی و معاونت بورسیه و وزارت بهداشت می باشد

داشتن کتب تألیفی و یا ترجمه شده در زمینه‌های علمی، دارا بودن دست‌کم یک مقالات چاپ شده در مجله‌های علمی-پژوهشی داخل یا خارج از کشور در زمینه‌های علمی، دارا بودن گواهی مجری بودن در انجام طرح‌های تحقیقاتی کاربردی پایان‌یافته مورد نیاز کشور و نیز مخترعان و مخترعین که اختراعات و اکتشافات آنان در اداره کل پژوهش‌های علمی و پژوهشی به ثبت رسیده باشد، برگزیدگان رتبه‌های اول تا سوم جشنواره‌های خوازمی،ارائه‌دهندگان پیشنهاد سبک‌های هنری کاربردی با تأیید از مراجع زیر مجموعه و مربیان آموزشی و پژوهشی می‌توانند در فراخوان بورس تحصیل خارج که  از ایران ثبت‌نام کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فقط از طریق تلفن ثابت(بدون پیش شماره)

۴۳ ۵۲ ۹۰۷ ۹۰۹