خانه / مقالات / برنامه ریزی درسی

برنامه ریزی درسی

برنامه ریزی درسی

برنامه ریزی درسی تعدادی از دانش آموزان و داوطلبان کنکور مقطع دبیرستان و علی الخصوص مقطع آخر برای آمادگی کنکور را طبق یک برنامه دقیق ومنسجم گذرانده اند وبا آمادگی کامل وبدون دغدغه روزهای پایانی را طی می کنند ولی تعدادی دیگر در این زمینه سهل انگاری کرده وبدون داشتن برنامه ریزی به مطالعه دروس بصورت بی نظم پرداخته اند.

آمار نشان می دهد مطالعه بدون برنامه ریزی در دراز مدت بخصوص در زمینه کنکور کیفیت مطلوبی ندارد در نتیجه دانش آموزان با نزدیک شدن به روزهای پایانی کنکور دچار تنش،سردرگمی و کلافگی می شوند.

در این مقاله سعی داریم راهکارهای مناسب برای یک برنامه ریزی درسی شخصی را برای شما ارائه دهیم.در نوشته بعدی تحت عنوان برنامه ریزی تحصیلی مطالب را بصورت گسترده بیان می کنیم.پس با ما همراه باشید.

اصلی ترین فاکتور برای تنظیم یک برنامه دقیق داشتن هدف مشخص است.هدف بعنوان فاکتور ارزشمند نه تنها به برنامه ریزی بلکه به تمام ابعاد زندگی ما جهت می دهد.هدف مشخص می کند که ما باید به چه چیزی برسیم و تلاش های مارا سازماندهی می کند.

برای رسیدن به هدف باید برنامه ریزی تحصیلی دقیق داشته باشیم.به بیان واضح برنامه ریزی،مشخص کردن راه های مفید و سامان یافته برای نیل به هدف است.از نتایج مهم برنامه ریزی ارزش گذاری برای وقت وزمان و جلوگیری از اتلاف و هدر رفتن آن است.

برنامه ریزی درسی کنکور

حال میخواهیم به اهمیت برنامه ریزی بپردازیم.
مهم ترین فاکتوری که با برنامه ریزی به دست می آید این است که برای زمان ارزش قائل می شویم واز اتلاف آن جلوگیری می کنیم.بطوریکه کل فعالیت های روزانه ما سازماندهی می شود واز همه زمان های تلف شده وبی مصرف استفاده می کنیم.

با داشتن یک برنامه ریزی تحصیلی برای کنکور دقیق از سردرگمی رها می شویم.خیلی از دانش آموزان دچار کلافگی در زمینه مطالعه دروس می شوند واین ناشی از نداشتن یک برنامه ریزی درست و دقیق است.

باید به برنامه ای که تنظیم کرده ایم توجه ویژه کنیم.اگر نسبت به جزئیات برنامه خود غافل شویم در دراز مدت سبب بروز مشکلاتی از قبیل انباشتگی دروس می شود واین مورد باعث می شود نسبت به ادامه مطالعه با برنامه تمایلی نداشته باشیم.

اگر با برنامه همسو و همگام باشیم بعداز گذشت مدت زمان کوتاهی باعث ایجاد اطمینان خاطر و رفع کلافگی وتنش ذهنی می شود.این خود باعث افزایش اعتماد به نفس در فرد می شود.

مطلب در این زمینه بسیار است .در نوشته بعدی با عنوان برنامه ریزی تحصیلی و مشاوره تحصیلی تلفنی مطالب را بسط می دهیم.پس با ما همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فقط از طریق تلفن ثابت(بدون پیش شماره)

۴۳ ۵۲ ۹۰۷ ۹۰۹