خانه / مقالات / روش اجرای صیغه طلاق

روش اجرای صیغه طلاق

روش اجرای صیغه طلاق

روش اجرای صیغه طلاق طبق ماده ۱۱۳۴ قانون مدنی: «طلاق باید به صیغه طلاق و در حضور لااقل دو نفر مرد عادل که طلاق را بشنوند واقع گردد.» پس در این صورت: اول) طلاق باید به صیغه طلاق واقع شود صیغه طلاق یعنی به کار بردن الفاظی که صریح در طلاق باشد. در فقه امامیه به کار بردن الفاظ صیغه طلاق به زبان عربی ضرورت دارد طلاق باید به صیغه عربی مانند کلمات (انت طالق) واقع گردد.این شرط در فقه امامیه لازم شناخته شده است و فقها معتقد هستند که صیغه طلاق باید به صیغه عربی باشد.

برای دانستن شرایط طلاق توافقی کیلک کنید

ولی در حقوق جدید به علت اینکه به کار بردن الفاظ عربی در عقود و ایقاعات شرط نشده است و لازم شناخته نشده است پس خصوصیتی ندارد و لازم نیست  که الفاظ صیغه طلاق  به زبان عربی بیان شوند بلکه هر لفظی که به طور صریح دلالت بر طلاق نماید صحیح می باشد.و لزومی ندارد صیغه به زبان عربی باشد برخی از فقها هم عربی بودن الفاظ  صیغه طلاق را شرط نمی دانند.

صیغه طلاق موقت

وقتی شوهر نتواند صیغه طلاق را اجرا کند می تواند برای خود وکیل بگیرد.عموماً مرد برای اجرای صیغه طلاق به سر دفتر وکالت می دهد.

دوم)صیغه طلاق باید در حضور دو مرد عادل که طلاق را بشنوند واقع گردد.بنابراین اگر هنگام اجرای صیغه طلاق دو مرد عادل حاضر نباشند و صیغه طلاق را نشنوند طلاق باطل و از درجه اعتبار ساقط است عادل بودن در گذشته از اهمیت بسیار برخوردار بوده و در برخی موارد باعث تغییر خواسته ی طلاق میشد به علت اینکه افرادی بسیار مقید و متدین برای پیدا کردن دو مرد عادل حساس بوده و بسیار دقت می کردند.

همین دلیل گاهی اوقات از اجرای صیغه طلاق خود داری میکردند.صیغه طلاق اگر چندبار تکرار شود مفید یک طلاق است پس یک شخص نمی تواند در یک جلسه زنش را دو یا سه طلاقه کند

(برای اطلاعات بیشتر در مورد دو یا سه طلاقه با مشاوران مالیم تماس حاصل فرمایید)

خواندن صیغه طلاق توسط زن

به اینگونه که اگر مردی به زنش بگوید سه طلاقت کرده ام یک طلاق صورت گرفته است و برای محقق شدن طلاق دیگر بعد از برقراری رابطه زناشویی دوباره اقدام کند.پس از اینکه طلاق اجرا شد در حقوق جدید باید در دفتر رسمی طلاق ثبت گردد و در شناسنامه زن و مرد قید شود.عدم ثبت طلاق جرم می باشد.

دانلود نمونه دادخواست طلاق توافقی کلیک کنید.

ضمانت اجرای عدم ثبت طلاق مجرم به مجازات کیفری پرداخت جزای نقدی(بیش از هشتاد میلیون ریال تا یکصد میلیون ریال) درجه پنج یا حبس تعزیری(نود و یک روز تا شش ماه) درجه هفت محکوم میگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فقط از طریق تلفن ثابت(بدون پیش شماره)

۴۳ ۵۲ ۹۰۷ ۹۰۹