خانه / مقالات / روش صحیح مطالعه برای کنکور

روش صحیح مطالعه برای کنکور

روش صحیح مطالعه برای کنکور

روش صحیح مطالعه برای کنکور را چگونه بیاموزیم ؟

روش صحیح مطالعه برای کنکور از رشته ای به رشته دیگر و از درسی به درس دیگر متفاوت است . هر درس روش خاص مطالعه خود را دارد .

هرگز یک روش کلی برای مطالعه دروس کنکور وجود ندارد . در این نوشته سعی داریم ، روش های مطالعه برای دروس عمومی کنکور ، که مختص همه رشته هاست رابیان کنیم .

روش مطالعه برای دروس عمومی کنکور

دروس عمومی ، دروسی هستند که مختص همه رشته هاست . روش مطالعه برای دروس عمومی کنکور ،شامل درس های زبان و ادبیات فارسی ، عربی ، انگلیسی و دین و زندگی می باشد .

 یادگیری روش مطالعه برای دروس عمومی کنکور می تواند ، داوطلبان را در یادگیری هرچه بهتر این دروس یاری دهد .

بهترین روش مطالعه درس ادبیات فارسی

 افرادی که قصد مطالعه درس ادبیات فارسی را دارند ، دو دسته اند ، اول افرادی که ادبیات فارسی از دروس مورد علاقه و مورد نظر آن هاست ، دوم افرادی که در سطح پایین تری از یادگیری این درس ، نسبت به سطح قبل قرار دارند .

استراتژی مطالعه درس ادبیات برای دسته اول : این افراد به دلیل علاقه ای که نسبت به این درس دارند ، درصد بالا زدن در درس ادبیات برایشان کار دشواری نیست . این افراد می توانند مطالعه کلی بر روی لغات آرایه ها و معانی شعر ها داشته باشند ، و زمان زیادی برای مطالعه  متن درس صرف نکنند . این افراد می توانند قسمت عمده از زمان خود را صرف تست زدن و روش های تست زنی در درس ادبیات به کار ببرند .

دسته دوم افرادی هستند ، که نیازمند مطالعه درس ادبیات به صورت درس به درس و با جزئیات هستند . این افراد می بایست بخش عمده ای از زمان خود را صرف مطالعه متن درس کنند .

 بعد از این که کل کتاب را از اول تا آخر با تمام جزئیات مطالعه کردند ، در مرحله دوم می بایست موضوعات را تفکیک کنند ، وهر موضوع را جداگانه مطالعه نمایند .

 یعنی مباحث قرابت های معنایی ، تاریخ ادبیات ، لغات و املا ، آرایه های ادبی و دستور زبان فارسی را جداگانه بخوانند . در این مرحله می توان از کتاب هایی که این مباحث را به صورت جداگانه بیان کرده استفاده کرد .

مرحله سوم زدن تست های درس زبان و ادبیات فارسی است .

بهترین روش مطالعه درس عربی 

مرحله اول خواندن و حفظ کردن لغات است . می بایست همه لغات درس عربی را به طور کامل حفظ کنید ، تا بتوانید به مرحله دوم که ترجمه است وارد شوید .

داوطلبان می توانند بعد از این که سطح دایره لغات و ترجمه خود را بالا بردند ، تست زنی ترجمه و لغات را شروع کنند.

مرحله سوم قواعد درس عربی است . در حین مطالعه قواعد درس عربی چکیده ای از قواعد را یاداشت کنید ، تا در هنگام نیاز بتوانید به آن ها مراجعه کنید . حال می توانید ، شروع به تست زنی قواعد کنید .

کسانی که در درس عربی ضعیف هستند ، می توانند به صورت درس به درس جلو بروند ، و در مرحله دوم شروع به قسمت کردن درس عربی کنند . این افراد باید تست زیاد بزنند ، تا بتوانند به نتیجه دلخواه خود در این درس برسند .

بهترین روش مطالعه درس انگلیسی 

برای مطالعه درس زبان انگلیسی می بایست از شیوه درس به درس و تفکیکی استفاده کرد. یعنی در ابتدا به صورت درس به درس شروع به مطالعه کنید ، و سپس هر درس را تفکیک کنید .

برای روش شدن موضوع شما در ابتدا درس اول را شروع می کنید . در مرحله اول به سراغ لغات درس می روید ، سپس گرامر درس را مطالعه می کنید و بعد از آن به سراغ درک مطلب و مطالب دیگر درس می روید .

افرادی که در درس زبان انگلیسی ضعیف هستند می توانند همین شیوه را برای دور دوم مطالعه خود ، و با سرعت بیشتری شروع کنند ، و بعد از این کار به سراغ تست زدن بروند.

دسته سومی هم هستند ، که سطح آن ها بالاتر از کتاب است . این افراد می توانند بعد از یک مرور اجمالی به مباحث کتاب شروع به تست زنی کنند . این افراد باید سرعت تست زنی خود را بالا ببرند ، مخصوصا برای جواب دادن به سوالات درک مطلب .

بهترین روش مطالعه درس دین و زندگی

روش صحیح مطالعه برای کنکور صد در صد زدن در درس دین و زندگی برای افرادی که حافظه حفظی قوی دارند ، کار چندان مشکلی نیست .

استراتژی مطالعه درس دین و زندگی حفظ کردن است ، نه مفهومی مطلعه کردن .

همه مطالب کتاب را باید به صورت خط به خط حفظ کرد ، و حتی آیات و معانی آن را به صورت حفظی مطالعه کرد .

کسانی که در سطح پایین تری در درس دین و زندگی قرار دارند ، در مرحله اول می توانند این درس را برای خودشان به شیوه استاد شاگردی توضیح دهند ، و پس از چند دور مطالعه سراغ تست زنی بروند .

برای آن که بتوانید مطالب را به طور کامل حفظ کنید ، می بایست  چندین دور این درس را بخوانید ، سپش شروع به خلاصه برداری و نکته برداری و تست زنی کنید . برای این افراد شاید لازم باشد حتی تست ها را چندین بار مرور کنند .

برای دسترسی به بهترین شیوه مطالعه هر درس با توجه به سطح تحصیلی هر داوطلب به روش شخصی سازی و مشاوره تحصیلی می توانید  با مشاوران مالیم گروه در ارتباط باشید .

مطالب پبشنهاد شده :  روش های صحیح تند خوانی

انتخاب رشته دانشگاه آزاد

درباره ی مشاوران مالیم گروه

همچنین ببینید

رشته معماری بدون کنکور دانشگاه ازاد تهران

رشته معماری بدون کنکور دانشگاه ازاد تهران

رشته معماری بدون کنکور دانشگاه ازاد تهران رشته معماری بدون کنکور دانشگاه ازاد تهران : …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 برای دریافت مشاوره تحصیلی با شماره :

۴۳ ۵۲ ۹۰۷ ۹۰۹

داخلی ۱۵۰

تماس فقط از طریق تلفن ثابت – بدون پیش شماره و کد