خانه / مقالات / روش صحیح مطالعه برای کنکور

روش صحیح مطالعه برای کنکور

روش صحیح مطالعه برای کنکور

روش صحیح مطالعه برای کنکور را چگونه بیاموزیم ؟

روش صحیح مطالعه برای کنکور از رشته ای به رشته دیگر و از درسی به درس دیگر متفاوت است . هر درس روش خاص مطالعه خود را دارد .

هرگز یک روش کلی برای مطالعه دروس کنکور وجود ندارد . در این نوشته سعی داریم ، روش های مطالعه برای دروس عمومی کنکور ، که مختص همه رشته هاست رابیان کنیم .

روش مطالعه برای دروس عمومی کنکور

دروس عمومی ، دروسی هستند که مختص همه رشته هاست . روش مطالعه برای دروس عمومی کنکور ،شامل درس های زبان و ادبیات فارسی ، عربی ، انگلیسی و دین و زندگی می باشد .

 یادگیری روش مطالعه برای دروس عمومی کنکور می تواند ، داوطلبان را در یادگیری هرچه بهتر این دروس یاری دهد .

بهترین روش مطالعه درس ادبیات فارسی

 افرادی که قصد مطالعه درس ادبیات فارسی را دارند ، دو دسته اند ، اول افرادی که ادبیات فارسی از دروس مورد علاقه و مورد نظر آن هاست ، دوم افرادی که در سطح پایین تری از یادگیری این درس ، نسبت به سطح قبل قرار دارند .

استراتژی مطالعه درس ادبیات برای دسته اول : این افراد به دلیل علاقه ای که نسبت به این درس دارند ، درصد بالا زدن در درس ادبیات برایشان کار دشواری نیست . این افراد می توانند مطالعه کلی بر روی لغات آرایه ها و معانی شعر ها داشته باشند ، و زمان زیادی برای مطالعه  متن درس صرف نکنند . این افراد می توانند قسمت عمده از زمان خود را صرف تست زدن و روش های تست زنی در درس ادبیات به کار ببرند .

دسته دوم افرادی هستند ، که نیازمند مطالعه درس ادبیات به صورت درس به درس و با جزئیات هستند . این افراد می بایست بخش عمده ای از زمان خود را صرف مطالعه متن درس کنند .

 بعد از این که کل کتاب را از اول تا آخر با تمام جزئیات مطالعه کردند ، در مرحله دوم می بایست موضوعات را تفکیک کنند ، وهر موضوع را جداگانه مطالعه نمایند .

 یعنی مباحث قرابت های معنایی ، تاریخ ادبیات ، لغات و املا ، آرایه های ادبی و دستور زبان فارسی را جداگانه بخوانند . در این مرحله می توان از کتاب هایی که این مباحث را به صورت جداگانه بیان کرده استفاده کرد .

مرحله سوم زدن تست های درس زبان و ادبیات فارسی است .

بهترین روش مطالعه درس عربی 

مرحله اول خواندن و حفظ کردن لغات است . می بایست همه لغات درس عربی را به طور کامل حفظ کنید ، تا بتوانید به مرحله دوم که ترجمه است وارد شوید .

داوطلبان می توانند بعد از این که سطح دایره لغات و ترجمه خود را بالا بردند ، تست زنی ترجمه و لغات را شروع کنند.

مرحله سوم قواعد درس عربی است . در حین مطالعه قواعد درس عربی چکیده ای از قواعد را یاداشت کنید ، تا در هنگام نیاز بتوانید به آن ها مراجعه کنید . حال می توانید ، شروع به تست زنی قواعد کنید .

کسانی که در درس عربی ضعیف هستند ، می توانند به صورت درس به درس جلو بروند ، و در مرحله دوم شروع به قسمت کردن درس عربی کنند . این افراد باید تست زیاد بزنند ، تا بتوانند به نتیجه دلخواه خود در این درس برسند .

بهترین روش مطالعه درس انگلیسی 

برای مطالعه درس زبان انگلیسی می بایست از شیوه درس به درس و تفکیکی استفاده کرد. یعنی در ابتدا به صورت درس به درس شروع به مطالعه کنید ، و سپس هر درس را تفکیک کنید .

برای روش شدن موضوع شما در ابتدا درس اول را شروع می کنید . در مرحله اول به سراغ لغات درس می روید ، سپس گرامر درس را مطالعه می کنید و بعد از آن به سراغ درک مطلب و مطالب دیگر درس می روید .

افرادی که در درس زبان انگلیسی ضعیف هستند می توانند همین شیوه را برای دور دوم مطالعه خود ، و با سرعت بیشتری شروع کنند ، و بعد از این کار به سراغ تست زدن بروند.

دسته سومی هم هستند ، که سطح آن ها بالاتر از کتاب است . این افراد می توانند بعد از یک مرور اجمالی به مباحث کتاب شروع به تست زنی کنند . این افراد باید سرعت تست زنی خود را بالا ببرند ، مخصوصا برای جواب دادن به سوالات درک مطلب .

بهترین روش مطالعه درس دین و زندگی

روش صحیح مطالعه برای کنکور صد در صد زدن در درس دین و زندگی برای افرادی که حافظه حفظی قوی دارند ، کار چندان مشکلی نیست .

استراتژی مطالعه درس دین و زندگی حفظ کردن است ، نه مفهومی مطلعه کردن .

همه مطالب کتاب را باید به صورت خط به خط حفظ کرد ، و حتی آیات و معانی آن را به صورت حفظی مطالعه کرد .

کسانی که در سطح پایین تری در درس دین و زندگی قرار دارند ، در مرحله اول می توانند این درس را برای خودشان به شیوه استاد شاگردی توضیح دهند ، و پس از چند دور مطالعه سراغ تست زنی بروند .

برای آن که بتوانید مطالب را به طور کامل حفظ کنید ، می بایست  چندین دور این درس را بخوانید ، سپش شروع به خلاصه برداری و نکته برداری و تست زنی کنید . برای این افراد شاید لازم باشد حتی تست ها را چندین بار مرور کنند .

برای دسترسی به بهترین شیوه مطالعه هر درس با توجه به سطح تحصیلی هر داوطلب به روش شخصی سازی و مشاوره تحصیلی می توانید  با مشاوران مالیم گروه در ارتباط باشید .

مطالب پبشنهاد شده :  روش های صحیح تند خوانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فقط از طریق تلفن ثابت(بدون پیش شماره)

۴۳ ۵۲ ۹۰۷ ۹۰۹