خانه / مقالات / روش های صحیح تند خوانی

روش های صحیح تند خوانی

روش های صحیح تند خوانی

روش های صحیح تند خوانی فنی است ، که برای موفق شدن در کنکور در چند سال اخیر مورد توجه قرار گرفته است .

برای آن که بتوانیم از وقت و زمان خود به بهترین نحو ممکن استفاده کنیم ، می بایست به اصول و فنون مدیریت زمان آشنا باشیم . یکی از این اصول یادگیری روش های صحیح تند خوانی است .

فواید یادگیری روش های صحیح تند خوانی

شاید از خود پرسیده باشید ،فواید یادگیری روش های صحیح تندخوانی چیست ، و چرا من باید تکنیک های تند خوانی را بیاموزم .

یادگیری اصول و روش های صحیح تند خوانی برای همه افرادی که به هر نحوی با مطالعه سرو کار دارند ، مخصوصا دانش آموزان و دانشجویان و داوطلبان کنکور امری ضروری است .

روش های صحیح تند خوانی را از ما اموزش بگیرید و از ما بخواهید
پس همین الان با مشاوران مالیم تماس حاصل فرمایید

راه های تماس فقط از طریق تلفن ثابت بدون پیش شماره می باشد

 

با یادگیری روش های صحیح تند خوانی می توانید در وقت و زمان خود صرفه جویی کنید . همه دانش آموزان و کسانی که با درس و مطالعه سر و کار دارند ، برای مطالعه دروس خود با حجم بالایی از کتاب ها و جزوه ها و محدودیت زمان روبه رو هستند .

از دیگر فواید یادگیری روش های صحیح تند خوانی ، بالابردن تمرکز و دقت در حین مطالعه است ، زیرا با این کار شخص به ذهن خود اجازه هیچ کار غیر از مطالعه را نمی دهد .

برای آن که بتوانیم از زمان خود بهترین استفاده را کنیم ، و از پس مطالعه حجم بالای کتابهای مورد مطالعه برآییم . می توانیم از تکنیک های صحیح تند خوانی بهره ببریم .

 تکنیک های تند خوانی

باید قدرت و توانایی ذهن خود را بالا ببریم . همان طور که ما با ورزش کردن قدرت و توانایی جسمی خود را بالا می بریم ، با ورزش ذهن نیز می توانیم قدرت و توانایی ذهن خود را بالا ببریم . یکی از ورزش هایی که می تواند ، توانایی ذهن انسان را بالا ببرد تند خوانی است .

برای یادگیری تکنیک های تند خوانی باید به نکات و توصیه های گفته شده در ادامه مطلب عمل شود .

تمر کز خود را بالا ببرید .عواملی که باعت می شود ، تمرکز ذهن شما کمتر شود را حذف کنید . به عنوان مثال اگر سر و صدا تمرکز  شما را به هم می زند ، محیط مطالعه خود را از سر و صدا دور کنید . محیط مطالعه باید به گونه ای باشد که شخص احساس راحتی داشته باشد .

اگر برای بار اولی است که می خواهید کتابی را مطالعه کنید ، در ابتدا به اسم کتاب ، سرفصل ها نگاهی بیاندازید ، با این کار دید کلی از کتاب و محتویاتش بدست می آورید .

هدف خود را از خواندن کتاب  مورد مطالعه مشخص کنید ، تا بفهمید که آیا استفاده از فن تند خوانی برای کتابی که می خواهید مطالعه کنید ، مناسب است یا خیر ؟ روش تند خوانی برای مطالعه کتاب هایی که اطلاعات دقیق و جزئی نیاز دارید ، مناسب نمی باشد .

مثلا نمی توانید ریاضیات را به شیوه تند خوانی مطالعه کنید . تند خوانی برای مطالعه دروس حفظی مناسب تر است .

با چشم هایتان مطالعه کنید . با صدای بلند مطالعه نکنید ، زیرا ذهن انسان در مدت زمانی کمتر از آن چه که کلمات را بیان می کند ، آن ها را درک می کند .

مجموعه کلمات در کنار هم را به یک باره درک کنید ، به جای آن که کلمات را تکی درک کنید .

قبل از مطالعه سوالاتی ( که قرار است با مطالعه کتاب به جواب آن ها برسید ) در ذهن خود ایجاد کنید . با این کار سعی می کنید ، در هنگام مطالعه پاسخ سوالات خود را بیابید ، به خاطر بسپارید .

در حین مطالعه  هر از گاهی به سر فصل های مطالب صفحات بعدی کتاب نگاهی بیاندازید ، تا بدانید موضوع مورد مطالعه صفحات بعد چیست ، و ارتباط آن با مطالبی که اکنون می خوانید چیست .

در حین مطالعه حرکت و جهش چشمان ( چشمان خود را حرکت دهید نه سر خود را ) خود را رو به جلو داشته باشید . هیچ گاه در حین مطالعه به عقب بر نگردید ، این کار سرعت مطالعه شما را کاهش می دهد . سعی کنید چشمان شما حین مطالعه مکث نداشته باشد .

کلمات و عباراتی که اهمیت دارند ، را مطالعه کنید . در هر جمله مطالعه بسیاری از کلمات بی اهمیت و غیر لازم هستند . سعی کنید واژگان کلیدی را بیابید . واژگان کلیدی ، واژگانی هستند که معنا و مفهوم جمله را بیان می کنند .

در خاتمه  به ذکر چند نکته می پردازیم

۱- آن چه تا کنون بیان کردیم تکنیک های کلی مطالعه بود . موضوع و محتوای کتاب مورد مطالعه به نوع تکنیک های تند خوانی بستگی دارد . یعنی تکنیک های تند خوانی از کتابی به کتاب دیگر متفاوت است ، و هردرسی شیوه خاص مطالعه خود را دارد .

۲- تمرین و تکرار مهم ترین ابزار برای یادگیری هر چه بهتر اصول وروش های تند خوانی است .

دانش آموزان و دانشجویان عزیز می توانند برای درسترسی به روش های صحیح تند خوانی در هر درس با کارشناسان مالیم گروه در ارتباط باشند . تماس فقط از طریق تلفن ثابت

 تمرین و تمرین کنید. تا می‌توانید تندخوانی را تمرین کنید. تندخوانی نیز همچون سایر مهارت‌ها نیاز به ممارست دارد.

 تمرکز خود را حین مطالعه حفظ کنید. بدین مفهوم که در حین خواندن مطلبی در آن واحد به چیز دیگری فکر نکنید.

برای دریافت مشاوره تحصیلی با مشاوران مالیم تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فقط از طریق تلفن ثابت(بدون پیش شماره)

۴۳ ۵۲ ۹۰۷ ۹۰۹