خانه / مشاوره تحصیلی / شرایط تغییر رشته تحصیلی دانش‌آموزان در پایه دهم

شرایط تغییر رشته تحصیلی دانش‌آموزان در پایه دهم

شرایط تغییر رشته تحصیلی دانش‌آموزان در پایه دهم

شرایط تغییر رشته تحصیلی دانش‌آموزان در پایه دهم چیست؟ برای اطلاع از شرایط تغییر رشته تحصیلی دانش آموزان در پایه دهم چه اقدامی کنیم؟ در این نوشته سعی داریم به بررسی و بیان شرایط تغییر رشته تحصیلی دانش آموزان در پایه دهم بپردازیم.

تعدادی از دانش آموزان بعد از مدتی به این نتیجه می رسند که در بحث انتخاب رشته مرتکب اشتباه شده اند.این دانش آموزان خواهان تغییر شاخه یا رشته خود هستند.تغییر رشته از شاخه فنی و حرفه ای به شاخه نظری و بالعکس مشروط به اعمال شرایطی انجام می شود که در زیر به بررسی و بیان آن می پردازیم.

بحث مشاوره و هدایت تحصیلی دانش آموزان در پایه نهم دوره اول متوسطه انجام می شود.در گذشته دانش آموزان در پایان اول دبیرستان رشته تحصیلی خود را انتخاب می کردند ولی با شکل گیری نظام آموزشی جدید بحث هدایت تحصیلی دانش آموزان در پایه نهم صورت می گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران تحصیلی تلفنی مرکز تماس بگیرید.

حال این سوال مطرح می شود در صورت تمایل به تغییر رشته تحصیلی ،این امر تحت تاثیر چه عواملی محقق می شود؟

اگر دانش آموزی در پایه دهم در حالی که مشغول به تحصیل است،خواهان تغییر رشته یا شاخه تحصیلی خود شود با در نظر گرفتن ماده ۷ آیین نامه هدایت تحصیلی،با در نظر گرفتن نظر کتبی مشاور و کسب تاییدیه شورای هدایت تحصیلی منطقه مورد نظر،قادر است در پایه یازدهم به شاخه و رشته دلخواه خود منتقل شود.

شرایط تغییر رشته به شاخه نظری

در صورتی که با تغییر رشته دانش آموز موافقت شود،باید اقدامات زیر انجام شود.

اگر متقاضی خواهان تغییر رشته به یکی از رشته های شاخه نظری است باید در خرداد ماه پایه دهم در بعضی امتحانات شرکت کند.این امتحانات تحت عنوان امتحانات تغییر رشته درس های تخصصی پایه دهم شناخته می شود.دانش آموز باید در دروس تخصصی پایه دهم البته دروسی که پیش نیاز دروس پایه یازدهم هستند شرکت کند و در صورتی که بتواند نمرات قابل قبول را کسب کند می تواند رشته خود را تغییر دهد.

شرایط تغییر رشته از نظری به فنی ‌وحرفه‌ای

تغییر رشته از شاخه نظری و کارودانش به فنی و حرفه ای مشروط به کسب نمره قبولی در امتحانات دروس اختصاصی پایه دهم رشته جدید در خرداد یا شهریور می باشد.البته باید ظرفیت پذیرش در رشته های مورد نظر وجود داشته باشد.ظرفیت پذیرش از سوی کمیته هدایت تحصیلی شهرستان اعلام می شود.

شرایط تغییر رشته به شاخه کارودانش

در صورت تمایل به تغییر رشته از سایر رشته به شاخه و رشته های کارودانش در پایه یازدهم باید کلیه دروس اختصاصی و مهارتی پایه دهم رشته جدید را با موفقیت به پایان برسانید.امتحانات تئوری و عملی در خرداد یا شهریور سال تحصیلی پایه دهم برگزار می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوره تحصیلی تلفنی مالیم گروه تماس برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فقط از طریق تلفن ثابت(بدون پیش شماره)

۴۳ ۵۲ ۹۰۷ ۹۰۹