خانه / مشاوره تحصیلی / شرایط تغییر رشته

شرایط تغییر رشته

شرایط تغییر رشته

شرایط تغییر رشته چیست؟ شرایط تغییر رشته و گرایش در دانشگاه ها چیست؟ شرایط تغییر رشته تحت تاثیر چه عواملی است؟ در این نوشته قصد داریم به بررسی شرایط تغییر رشته بپردازیم.
یکی از مسائلی که ممکن است دانشجویان بعد از ورود به دانشگاه با آن مواجه شوند بحث تغییر رشته است.معمولا تعدادی از دانشجویان بعد از گذراندن ترم اول به این نتیجه می رسند که در رشته دیگری بستر موفقیت برای آن ها فراهم است.لذا به فکر تغییر می افتند ولی اطلاعات جامع و کاملی در مورد آن ندارند.

برای دریافت مشاوره تحصیلی با مشاوران مالیم تماس حاصل فرمایید.

مالیم گروه با برخورداری از مشاوران مجرب و متخصص آماده ارائه اطلاعات مورد نیاز شما متقاضیان تغییر رشته است.

در آیین نامه آموزشی وزارت علوم که مربوط به تغییر رشته دانشگاهی است در ماده ۵۸ آمده است دانشجویان در مقاطع کاردانی و کارشناسی پیوسته می توانند با برخورداری از شرایط و قوانین رشته تحصیلی خود را تغییر دهند.دانشجویان مقطع کارشناسی ناپیوسته از امتیاز تغییر رشته خود در دانشگاه برخوردار نیستند.

شرایط دانشجو برای تغییر رشته

تغییر رشته دانشگاهی در مرحله اول نیاز به داشتن شرایط مختص دانشجو است.لذا بعد از بررسی شرایط و صلاحیت های مورد تایید می تواند نسبت به انتخاب رشته اقدام کند.شرایط مورد نظر به شرح زیر است:
۱٫رشته مورد نظر در دانشگاهی که متقاضی در آن مشغول تحصیل است وجود داشته باشد.
۲٫گروه آموزشی مبدا و مقصد با این تغییر رشته موافقت کنند و شورای آموزش دانشگاهی این تغییر رشته را تایید کند.
۳٫دانشجو امکان ادامه تحصیل در رشته فعلی خود را داشته باشد.یعنی از نظر مقررات آموزشی بتواند ادامه تحصیل دهد.بیش از دو ترم مشروطی نداشته باشد و معدل وی از حد نساب بالاتر باشد.
۴٫متقاضی باید حداقل یک ششم و حداکثر یک سوم کل واحدهای رشته فعلی خود را گذرانده باشدبه طور کلی می توان گفت تعداد ۱۲ واحد در مقطع کاردانی را گذرانده باشید و تعداد ۲۴ واحد را در مقطع کارشناسی گذرانده باشید.
۵٫متقاضی باید دارای حداقل معدل ۱۲ به نسبت واحدهای گذرانده شده باشد.
۶٫نمره کسب شده دانشجو در کنکور سراسری باید از نمره آخرین فرد قبول شده در رشته و گروه آموزشی مقصد و مورد نظر بیشتر باشد.البته این قضیه باید مورد تایید سازمان سنجش و آموزش کشور قرار بگیرد.در نتیجه رتبه کسب شده دانشجو در کنکور باید از رتبه آخرین فرد قبول شده در رشته مورد نظر بیشتر باشد.
۷٫باید در سنوات تحصیلی باقی مانده این امکان برای دانشجو برقرار باشد تا بتواند ادامه تحصیل بدهد.
تذکر۱:هر متقاضی فقط یک بار می تواند در دوران تحصیلی خود با برقراری شرایط از امتیاز تغییر رشته خود استفاده کند.
تذکر۲:درصورتی که متقاضی رتبه مورد نیاز برای مقطع روزانه رشته مقصد را ندارد می تواند در دوره شبانه رشته مورد نظر شرکت کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوره تحصیلی تلفنی مالیم گروه تماس برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فقط از طریق تلفن ثابت(بدون پیش شماره)

۴۳ ۵۲ ۹۰۷ ۹۰۹