خانه / مقالات / شرایط طلاق به اراده مرد

شرایط طلاق به اراده مرد

شرایط طلاق به اراده مرد

شرایط طلاق به اراده مرد یکی از موجبات طلاق؛درخواست طلاق به اراده مرد می باشد و طبق مقررات قانون مدنی مرد میتواند با مراجعه به دادگاه زن خود را طلاق دهد(قانون اصلاحی)

ماده ۱۱۳۳ پیشین قانن مدنی مقرر داشته بود: مرد میتواند هر وقت که بخواهد زن خود را طلاق دهد. این قاعده مبتنی بر فقه اسلامی است که اختیار طلاق را اصولا به دست مرد داده است.باید توجه داشت که طلاق در اسلام امری ناپسند است و مرد مسلمان نباید از روی هوی و هوس و بدون دلیل موجه اقدام به طلاق زن خود نماید

به دیگر سخن اسلام با طلاق سخت مخالف است اسلام می خواهد تا حدود امکان طلاق صورت نگیرد اسلام طلاق را به عنوان چاره جویی در مواردی که چاره منحصر به جدایی است تجویزکرده است. بنابراین صرف قواعد اخلاقی برای جلوگیری از طلاقهای ناروا کافی نیست بلکه ضمانت اجرای حقوقی لازم است.

برای دانشتن قوانین طلاق به اراده مرد کلیک کنید

 طلاق به اراده مرد بدون مهریه

به عبارت دیگر باید  پاره ای تدابیر حقوقی برای جلوگیری از سوء استفاده مرد از اختیار طلاق به کار گرفته شود که در قانون مدنی چنین ضمانت اجرایی پیش بینی نشده است. لذا قانون حمایت خانواده  ماده ۱۱۳۳ پیشین را به طور ضمنی نسخ و اختیار مطلق مرد را از بین برد و طلاق به اراده مرد را به موارد خاص محدود کرد.

با توجه به قوانین مزبور و محدودیت اختیار مرد در طلاق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی به شرح زیر اصلاح شد طبق این ماده:مرد میتواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را بنماید.

به هر حال اگر امروز شوهر بخواهد زن خود را طلاق دهد باید به دادگاه مراجعه کند و دادگاه با ارجاع اختلاف به داوری اقدام به اصلاح بین زوجین خواهد کرد و در صورتی که بین زن و شوهر سازش حاصل نشود گواهی عدم امکان سازش به شوهر خواهد داد دفتر طلاق پس از دریافت گواهی عدم امکان سازش به اجرای صیغه طلاق و ثبت ان اقدام خواهد کرد.

محاکم سعی و کوشش خود را برای ایجاد صلح بین زوجین به عمل می اورند و هنگامی که بر محکمه اثبات شد

که امکان سازش و صلح بین زوجین امکان پذیر نمی باشد محکمه گواهی عدم امکان سازش صادر می نماید و به اطلاع دفاتر می رساند و طبق قانون،ثبت طلاق پس از صدور گواهی عدم امکان سازش یا حکم طلاق از سوی دادگاه مربوطه مجاز می باشد.

مطالب مرتبط:

شرایط طلاق توافقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فقط از طریق تلفن ثابت(بدون پیش شماره)

۴۳ ۵۲ ۹۰۷ ۹۰۹