خانه / مقالات / شرایط طلاق توافقی

شرایط طلاق توافقی

شرایط طلاق توافقی

شرایط طلاق توافقی:طلاق دارای شرایطی است که در قانون مدنی امده است بعضی از ای شرایط اساسی و مربوط به ماهیت است اما پاره ای صوری و تشریفاتی و مربوط به نحوه بیان اراده و شکل خارجی طلاق میباشد که عدم رعایت شرایط و تشریفات مذکور باعث بطلان طلاق است.

علاوه بر طلاق به اراده زوج و یا به درخواست زوجه مذکور در قانون مدنی طلاق دیگری به عنوان«طلاق توافقی»پذیرفته شده که ظاهرا منحصر به طلاق خلع و مبارات نیست.

امروزه طبق ماده ۲۵قانون جدید حمایت خانواده در صورتی که زوجین متقاضی طلاق توفقی باشند داگاه باید موضوع را به مشاور خانواده ارجاع دهد.در این طرفین میتوانند تقاضای طلاق توافقی را از ابتدا در مراکز مربوط مطرح کنند.در صورت عدم انصراف متقاضی از طلاق مرکز مشاوره خانواده موضوع را با مشخص کردن موارد توافق جهت اتخاذ تصمیم نهایی به دادگاه منعکس میکند.

برای مشاهده نمونه دادخواست طلاق توافقی کلیک کنید.

طلاق توافقی در دوران عقد

بنابراین در طلاق توافقی مداخله مرکز مشاوره نیز لازم میباشد.

این مرکز سعی دارد ایجاد سازش نماید و در صورت حصول سازش سازش نامه تنظیم و در غیر این صورت نظر کارشناسی خود را در مورد علل و دلایل عدم سازش با مشخص کردن موارد توافق به صورت مکتوب م مستدل به دادگاه اعلام می کند و تصمیم گیری در این خصوص با دادگاه است.طبق ماده ۲۶ قانون جدید حمایت خانواده در صورتی که طلاق توافقی یا به درخواست زوج باشد دادگاه به صدور گواهی عدم امکانسازش اقدام و اگر به درخواسنت زوجه باشد حسب مورد مطابق قانون به صدور حکم الزام زوج به طلاق یا احراز شرایط اعمال وکالت در طلاق مبادرت میکند.

انصراف از طلاق توافقی

در مرکز مشاوره بی شک با اراده زوجین یا یکی از انان ممکن است.تا زمانی که گواهی عدم امکان سازش صادر نشده و دادگاه تصمیم خود را اتخاذ نکرده است اعلام انصراف نافذ میباشد و مانع صدور گواهی عدم امکان سازش خواهد شد.اما بعد از صدور گواهی عدم امکان سازش پذیرش اعلام یک جانبه انصراف دشوار به نظر میرسد

زیرا گواهی امکان سازش به هر یک از زوجین اختیار میدهد که ان را در مدت مقرر به دفترخانه طلاق ارائه دهد و طبق مقررات و تشریفات قانونی اجرای صیغه طلاق و ثبت ان را درخواست کند.

البته زوجین میتوانند با توافق اعلام انصراف نمایند و در این صورت گواهی امکان سازش که به درخواست زوجین صادر شده اعتبار خود را از دست خواهد داد همچنین طرفین میتوانند از ارائه ان به دفترخانه ظرف مدت مقرر(سه ماه) خودداری کنند که در این صورت نیز گواهی مزبور از درجه اعتبار ساقط میشود.

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران مالیم گروه تماس حاصل فرمایید.

۳ دیدگاه

  1. خیلی کامل بود محتوا
    ممنون از سایتون

  2. ایا در طلاق توافقی میشه مهریه هم گرفت؟؟؟

  3. مشاوران مالیم گروه

    خیر نمیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فقط از طریق تلفن ثابت(بدون پیش شماره)

۴۳ ۵۲ ۹۰۷ ۹۰۹