خانه / مشاوره تحصیلی / شیوه اقدام دانشجو برای تغییر رشته

شیوه اقدام دانشجو برای تغییر رشته

شیوه اقدام دانشجو برای تغییر رشته

شیوه اقدام دانشجو برای تغییر رشته تحت چه شرایطی انجام می شود؟ شیوه اقدام دانشجو برای تغییر رشته برای تمام رشته ها یکسان است؟ در نوشته شرایط تغییر رشته بعد از اینکه شرایط خود دانشجو برای تغییر رشته را بیان کردیم حال م یخواهیم به شیوه اقدام دانشجو برای تغییر رشته بپردازیم.

اولین شرط برای تغییر رشته این است که بررسی کنیم آیا گروه آموزشی مبدا و مقصد با این تغییر رشته و جابجایی موافقت می کنند؟برای این کار ابتدا باید با گروه آموزشی مبدا صحبت کنیم و بعد از دریافت رضایت آن ها به سراغ گروه آموزشی مقصد بریم.

کسب رضایت و موافقت گروه آموزشی مبدا و مقصد گام اول در بحث تغییر رشته دانشجو محسوب می شود.

در ابتدا باید بررسی کنیم که کدام قسمت از دانشگاه وظیفه رسیدگی به درخواست تغییر رشته را دارد.بحث تغییر رشته جزء موارد خاص می باشد و وظیفه بررسی و تایید صلاحیت درخواست های تغییر رشته دانشجویان به عهده شورای بررسی موارد خاص است.بعد از ارائه این درخواست،شورا با داشتن آیین نامه آموزشی این درخواست را بررسی و تحلیل می کند و در ادامه پاسخ آن را می دهد.دانشجوی متقاضی تغییر رشته باید درخواست خود را به همراه مدارک مورد نیاز باید حدود ۱ ماه و نیم قبل از شروع نیم سال تحصیلی جدید به آموزش دانشگاه ارائه دهد.

اگر تعداد واحدهای باقی مانده در رشته جدید به حدی باشد که در زمان باقی مانده از نظر تعداد ترم،امکان گذراندن این واحدها نباشد درخواست تغییر رشته توسط شورای امنیت رد می شود.دانشجویان دوره کارشناسی می توانند تا حداکثر ۱۰ ترم ادامه تحصیل دهند.در صورتی که شورای آموزش با تغییر رشته دانشجو موافقت کرد باید در نیم سال تحصیلی پیش رو در رشته جدید ثبت نام کند.

نکته:در صورتی که درخواست انتقالی دانشجو همزمان با درخواست تغییر رشته او باشد و با بحث انتقالی او موافقت شود ،تغییر رشته همزمان با انتقالی انجام می شود.

معادل ‌سازی دروس گذرانده در ترم قبل

طبق آیین نامه آموزشی که مصوب وزارت علوم است،دروس گذرانده شده در رشته قبل در رشته جدید معادل سازی می شود.البته ابتدا باید گروه آموزشی مقصد تشخیص دهد که دروس قابل معادل سازی است.نمره دانشجو تاثیر مستقیم روی این تشخیص و تایید دارد.مثلا اگر دانشجو در درسی مانند فیزیک ۱ نمره کمتر از ۱۲ کسب کرده باشد ،گروه آموزشی مقصد ممکن است تشخیص دهد که دانشجو باید این درس را مجدد بگذراند.

چنانچه بنابه تشخیص گروه آموزشی مقصد درسی معادل سازی شود،نمره درس در معدل نهایی محاسبه می شود ولی اگر درسی معادل سازی نشود،نمره در کارنامه باقی می ماند و در محاسبه معدل نهایی اعمال نمی شود.

 برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوره تحصیلی تلفنی مالیم گروه تماس برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فقط از طریق تلفن ثابت(بدون پیش شماره)

۴۳ ۵۲ ۹۰۷ ۹۰۹