خانه / اخبار / طرح شهاب چیست

طرح شهاب چیست

طرح شهاب چیست

طرح شهاب چیست در مدارس کا کشور که به اصطلاح اشناسایی و هدایت استعداد برتر است٬ با هدف و هدایت و اشنایی کامل و پشتیبانی از دانش آموزان مستعد در تاریخ ۲۵ بهمن سال ۸۶ به تصویب هیئت امنای بنیاد ملی نخبگان رسید. اما بعد از برداشتن مدارس سمپاد می باشد طرح جایگزین ان شود که طرح شهاب برای توسعه نخبگان به کار امد و برای خانواده های که نگرای بایت ثبت نام فرزند خود داشتند برطرف شد.اما واقعا طرح شهاب چیست و به چه صورت میتوان در ان ثبت نام کردئ؟ایا سایت مخصوصی در این زمینه می باشد؟

این ها سوالاتی هستند که شما از مشاوران مالیم می پرسید و البته که ما در این مقاله توضیح هاتی درباره این طرح نوشته ایم

اگر درمورد اجرای طرح شهاب در مدارس و اخبار مدارس با سوالاتی مواجه شدید٬ فرصت مشاوره با مشاوران مجرب مالیم گروه را از دست ندهید.

صدای مشاوره تحصیلی مالیم

طرح شهاب مدارس چیست؟

این طرح که در سال ۸۶ توسط یکی از بنیاد های کشور بنام بنیاد ملی نخبگان تشکیل و تنظیم شده است در سال اول این طرح در ۷ استان کشور به صورت ازمایشی فعالیت خود را اغاز کزد یعنی در سال ۱۳۹۱-۱۳۹۲ به صورت کاملا ازمایشی بوده است البته نام استانها آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، کرمانشاه و هرمزگان بوده است که فقط برای تعداد محدودی از دانش اموزان که به تعداد ۳۹ هزار نفر در مقطع های چهارم و پنجم ابتدایی، دوم و سوم راهنمایی و اول، دوم و سوم متوسطه اجرا شده است.

چگونگی اجرای طرح شهاب

اما بالاخره در سال ۹۶ در بهمن ماه با اعلام ممنوعیت برگزاری ازمون تیزهوشان و سمپاد در دوره های ابتدای و راهنمایی توسط شخص وزیر اموزش و پرورش و مصوب براجزرایی طح شهاب به صورت کلی در کل کشور خبر داد. و مصوب ککردید که در این طرح فقط هوش ذهنی دانش اموز را بسنجند.

اجرای طرح شهاب به دانش آموزان کمک می کند تا استعداد ها و توانمندی‌های خود را بشناسند. آموزش و پرورش نیز در این راستا تا کنون چهل قرار داد با دستگاه های مختلف تنظیم کرده است ،که ازآن جمله می توان به دانشگاه آزاد نجف آباد ،بنیاد ملی نخبگان ،خانه ریاضیات و سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اشاره کرد.

اجرای طرح شهاب در مدارس

نحوه ی اجرای طرح شهاب در مدارس

هدف اصلی اجرای طرح شهاب در مدارس ، شناسایی حوزه‌های استعدادهای درخشان دانش‌آموزان و هم‌چنین هدایت لحاظ‌ شده به صورت عمومی و برای همه آن‌هاست. به این صورت که نباید هیچ‌گونه جداسازی در کلاس درس و امتیاز مادی و تحصیلی ویژه‌ای برای هیچ‌یک از آن‌ها صورت گیرد.

چرخه شناسایی دانش آموزان مستعد، دارای چند مرحله است:

ابتدا، مدیران استان‌ها،مدیران مدارس٬ معلمان، مشاوران و معاونان بر اساس روش‌های استاندارد دوره‌های آموزشی مورد نیاز را می‌گذرانند.

در مرحله دوم٬ فهرست‌ های شناسایی استعدادها در هشت زمینه:

استعداد کلامی

ریاضی

هنری

فضایی

حرکتی

اجتماعی

علوم‌تجربی

فرهنگ دینی

توسط معلمان آموزش‌دیده تکمیل و به مدیر مدرسه ارائه می‌شود و برای هدایت عمومی دانش‎آموزان و اولیای آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نمونه فرم طرح شهاب

استفاده از روش‎های متنوع گروهی و تشویقی در تدریس، بازدیدهای علمی، آگاهی‎بخشی به والدین در زمینه استعدادهای شناسایی‌ شده، توجه عمومی به همه دانش‎آموزان و توجه نامحسوس و غیرمستقیم و به دور از هر گونه برچسب‌زنی به دانش‎آموز خاص و… از جمله اقدامات مورد نیاز برای فرایند هدایت دانش‌آموزان است.

لازم به ذکر است که طرح شهاب تنها در بعد آموزشی نیست و این امکان وجود دارد که یک دانش آموز در زمینه درسی ضعیف باشد اما از نظر فیزیک بدنی استعداد منحصر بفردی داشته باشد.

زمان اجرای طرح شهاب در مدارس

همان‌طور که گفتیم٬ اجرای طرح شهاب در مدارس از سال تحصیلی ۹۱-۹۲ اغاز شده است. این طرح در ابتدا بصورت آزمایشی برای ۷ استان و سپس برای همه دانش آموزان پایه چهارم یک منطقه از تمام استان های کشور اجرا شده است. امسال نیز با جایگزینی طرح شهاب با مدارس تیزهوشان اجرای این طرح با قوت بیشتری انجام خواهد شد.این طرح که پس از شروع  آزمایشی به پایه پنجم و ششم رسیده است٬مهر ۹۷ نیز در پایه هفتم اجرا می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فقط از طریق تلفن ثابت(بدون پیش شماره)

۴۳ ۵۲ ۹۰۷ ۹۰۹