خانه / مشاوره تحصیلی / کاهش استرس کنکور

کاهش استرس کنکور

کاهش استرس کنکور

کاهش استرس کنکور : راهکار های  کاهش و کنترل استرس کنکور زیادی وجود دارد . هدف ما این است که در این مقاله بهترین و موثر ترین راهکار ها را ارائه دهیم .

باید توجه داشت که بهتر است راهکار های گفته شده را از زمان شروع برنامه ریزی برای کنکور و از ماه ها قبل از شروع کنکور به کار ببندید ، تا بتوانید افکار و احساسات خود را به خوبی کنترل کنید .

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره کاهش استرس کنکور با مشاوره تحصیلی مالیم گروه تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور

همیشه به یاد خدا باشید : قبل از هر چیز یاد خدا از بهترین راهکار های  کاهش و کنترل استرس کنکور است . داشتن اعتقاد قلبی به این که هیچ قدرتی بالاتر از قدرت خدا نیست ، و این که خداوند در همه حال و همه جا در کنار ماست می تواند آرامش درونی را در ما ایجاد کند .

تغذیه متاسب داشته باشید : مزاج و عادات همه انسان ها با هم متفاوت است . سعی کنید عادات خود را بشناسید ، و با توجه به مزاج خود رژیم غذایی مناسبی تهیه کنید ، و از آن پیروی کنید . توصیه می شود در صورت امکان با یک متخصص تغذیه مشورت کنید .

راهکار های کاهش استرس کنکور

بیش از حد خیال پردازی نکنید : فکر کردن در مورد مسائل و مشکلات زندگی و یا افکار منفی در مورد کنکور و نتیجه آن  باعث می شود ، که انگیزه و تلاش خود را کمتر کنید . باید سعی کنیم تا می توانیم افکار خود را کنترل کنیم . و یا حداقل افکار منفی و ناامید کننده نداشته باشیم .

ورزش کردن : یکی از راهکار های کاهش و کنترل استرس کنکور ورزش کردن است . سعی کنید روزانه مدت زمانی را هر چند اندک به ورزش بپردازید . این که چه مدت زمان و چه نوع ورزشی را داشته باشید ، به خود شما و ویژگی های درونی تان بستگی دارد .

کاهش استرس کنکور
کاهش استرس کنکور

سعی کنید ورزشی را انتخاب کنید ، که بیشترین آرامش را به شما می دهد . ممکن است شخصی با ورزش شنا به آرامش برسد و شخصی دیگر با پیاده روی .  ورزش کردن در محیط باز و بیرون از منزل اثر بخشی بیشتری دارد ، اما در هر حال باید زمان را هم در نظر گرفت .

خود را فقط با توانمندی های خود مقایسه کنید . هیچ وقت خود تان را با دیگران مقایسه نکنید ، زیرا هر انسانی توانایی ها و استعداد های مخصوص به خود را دارد . همچنین سعی کنید انتظارات معقول و در حد توانایی های خود داشته باشید .

چند روز باقیمانده به کنکور مطلب جدیدی نیاموزید : آموختن مطالب جدید قبل از کنکور باعث بالا بردن اضطراب و استرس می شود . در این مدت به مطالعه و مرور مطالبی که تا کنون خوانده اید بپردازید .

عوامل موثر در کاهش استرس کنکور

روشهای کاهش استرس قبل از کنکور : صحبت کردن با افراد با انگیزه و پر انرژی می تواند تاثیر مثبتی در روحیه و افکار شما داشته باشد . برعکس این قضیه هم صادق است . هم صحبتی با افرادی که افکار و صحبت های ناامید کننده  دارند ، می تواند تاثیر منفی درذهن و جسم شما داشته باشد .

سر خود هیچ گونه دارویی مصرف نکنید : اگر احساس می کنید بیماری یا کسالتی دارید حتما به پزشک مراجعه کنید  ، و هیچ گاه سر خود دارو نخورید . مگر قرص استامینوفن ، آن هم در صورت ضرورت ( برای سر درد ) .

از داروی های آرام بخش بدون تجویز پزشک مصرف نکنید ، به استتثنای آرام بخش های طبیعی مانند جوشانده گل گاو زبان ، شربت زعفران و …

خواب کافی داشته باشید : نداشتن برنامه زمانی برای خوابیدن و بیدار شدن از خواب باعث بوجود آمدن اضطراب و استرس می شود . تا جایی که امکان دارد سعی کنید به موقع بخوابید و به موقع از خواب بیدار شوید .

بعضی از دانش آموزان گمان می کنند که اگر زمان خواب خود را کمتر کنند  ، و بیشتر درس بخوانند نتیجه بهتری بدست می آورند . باید بگویم که این گونه طرز فکر کاملا اشتباه است .

بدن ما به زمان مناسبی برای استراحت کردن و بازسازی نیاز دارد ، اگر این زمان مناسب  وجود نداشته باشد ذهن ما پس از مدتی بازدهی خود را از دست می دهد .

ذکر این نکته ضرورت دارد که مدت زمان خوابیدن و استراحت کردن در افراد مختلف با توجه به سسیتم بدن انسان ها متفاوت است ، اما به طور متوسط ۶ تا۸ ساعت خواب در شبانه روز برای هر فرد کافی است .

یادآوری و رعایت کردن نکاتی در زمان کنکور هم می تواند مفید و راه گشا باشد .

برای دریافت مشاوره کاهش استرس قبل از کنکور با مشاوران مالیم گروه تماس حاصل فرمایید.

نکات مهم برای کنترل استرس کنکور

  • روز و شب قبل از کنکور هیچ گونه مطالعه ای نداشته باشید ، سعی کنید در این زمان به انجام کارهایی که برای شما لذت بخش است بپردازید . مانند خرید کردن ، مهمانی رفتن ، فیلم های شاد و خنده دار دیدن و …
  • همه وسایل و مدارک مورد نیاز نظیر مداد ، پاکن ، کارت ورود به جلسه ، کارت شناسایی و … را از شب قبل آماده کنید و در دسترس قرار دهید .
  • اگر آزمون شما در نوبت صبح است ، زود از خواب بیدار شوید و با خوردن یک صبحانه مفصل خود را برای رفتن آماده کنید . زمان خود را به گونه ای تنظیم کنید که زود تر از زمان شروع آزمون به محل برگزاری آزمون برسید .
  • در هنگام آزمون سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید ، و سوالات را با دقت و تمرکز بخوانید ، تا بتوانید پاسخ مناسب را بیابید .
  • اگر در حین آزمون به سوالی برخوردید که پاسخ آن را نمی دانید ، آرامش خود را حفظ کنید ، و به سراغ سوالات بعدی بروید .

اگر به سوالی برخورد کردید که در پاسخ آن شک دارید سعی کنید تا می توانید به این گونه سوالات پاسخ ندهید .

  • زمان را هم در نظر بگیرید ، و سعی کنید سرعت عمل خود را بالا ببرید .
  • چند عدد شکلات به همراه خود داشته باشید . هر وقت افت فشار یا افت قند داشتید ، میتوانید یک شکلات میل کنید .
برای دریافت اطلاعات بیشتر مشاوره استرس کنکور با مشاوره تحصیلی مالیم گروه تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فقط از طریق تلفن ثابت(بدون پیش شماره)

۴۳ ۵۲ ۹۰۷ ۹۰۹