خانه / مشاوره / کاهش استرس کنکور

کاهش استرس کنکور

کاهش استرس کنکور

کاهش استرس کنکور : راهکار های  کاهش و کنترل استرس کنکور زیادی وجود دارد . هدف ما این است که در این مقاله بهترین و موثر ترین راهکار ها را ارائه دهیم .

باید توجه داشت که بهتر است راهکار های گفته شده را از زمان شروع برنامه ریزی برای کنکور و از ماه ها قبل از شروع کنکور به کار ببندید ، تا بتوانید افکار و احساسات خود را به خوبی کنترل کنید .

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره کاهش استرس کنکور با مشاوره تحصیلی مالیم گروه تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور

همیشه به یاد خدا باشید : قبل از هر چیز یاد خدا از بهترین راهکار های  کاهش و کنترل استرس کنکور است . داشتن اعتقاد قلبی به این که هیچ قدرتی بالاتر از قدرت خدا نیست ، و این که خداوند در همه حال و همه جا در کنار ماست می تواند آرامش درونی را در ما ایجاد کند .

تغذیه متاسب داشته باشید : مزاج و عادات همه انسان ها با هم متفاوت است . سعی کنید عادات خود را بشناسید ، و با توجه به مزاج خود رژیم غذایی مناسبی تهیه کنید ، و از آن پیروی کنید . توصیه می شود در صورت امکان با یک متخصص تغذیه مشورت کنید .

راهکار های کاهش استرس کنکور

بیش از حد خیال پردازی نکنید : فکر کردن در مورد مسائل و مشکلات زندگی و یا افکار منفی در مورد کنکور و نتیجه آن  باعث می شود ، که انگیزه و تلاش خود را کمتر کنید . باید سعی کنیم تا می توانیم افکار خود را کنترل کنیم . و یا حداقل افکار منفی و ناامید کننده نداشته باشیم .

ورزش کردن : یکی از راهکار های کاهش و کنترل استرس کنکور ورزش کردن است . سعی کنید روزانه مدت زمانی را هر چند اندک به ورزش بپردازید . این که چه مدت زمان و چه نوع ورزشی را داشته باشید ، به خود شما و ویژگی های درونی تان بستگی دارد .

کاهش استرس کنکور
کاهش استرس کنکور

سعی کنید ورزشی را انتخاب کنید ، که بیشترین آرامش را به شما می دهد . ممکن است شخصی با ورزش شنا به آرامش برسد و شخصی دیگر با پیاده روی .  ورزش کردن در محیط باز و بیرون از منزل اثر بخشی بیشتری دارد ، اما در هر حال باید زمان را هم در نظر گرفت .

خود را فقط با توانمندی های خود مقایسه کنید . هیچ وقت خود تان را با دیگران مقایسه نکنید ، زیرا هر انسانی توانایی ها و استعداد های مخصوص به خود را دارد . همچنین سعی کنید انتظارات معقول و در حد توانایی های خود داشته باشید .

چند روز باقیمانده به کنکور مطلب جدیدی نیاموزید : آموختن مطالب جدید قبل از کنکور باعث بالا بردن اضطراب و استرس می شود . در این مدت به مطالعه و مرور مطالبی که تا کنون خوانده اید بپردازید .

عوامل موثر در کاهش استرس کنکور

روشهای کاهش استرس قبل از کنکور : صحبت کردن با افراد با انگیزه و پر انرژی می تواند تاثیر مثبتی در روحیه و افکار شما داشته باشد . برعکس این قضیه هم صادق است . هم صحبتی با افرادی که افکار و صحبت های ناامید کننده  دارند ، می تواند تاثیر منفی درذهن و جسم شما داشته باشد .

سر خود هیچ گونه دارویی مصرف نکنید : اگر احساس می کنید بیماری یا کسالتی دارید حتما به پزشک مراجعه کنید  ، و هیچ گاه سر خود دارو نخورید . مگر قرص استامینوفن ، آن هم در صورت ضرورت ( برای سر درد ) .

از داروی های آرام بخش بدون تجویز پزشک مصرف نکنید ، به استتثنای آرام بخش های طبیعی مانند جوشانده گل گاو زبان ، شربت زعفران و …

خواب کافی داشته باشید : نداشتن برنامه زمانی برای خوابیدن و بیدار شدن از خواب باعث بوجود آمدن اضطراب و استرس می شود . تا جایی که امکان دارد سعی کنید به موقع بخوابید و به موقع از خواب بیدار شوید .

بعضی از دانش آموزان گمان می کنند که اگر زمان خواب خود را کمتر کنند  ، و بیشتر درس بخوانند نتیجه بهتری بدست می آورند . باید بگویم که این گونه طرز فکر کاملا اشتباه است .

بدن ما به زمان مناسبی برای استراحت کردن و بازسازی نیاز دارد ، اگر این زمان مناسب  وجود نداشته باشد ذهن ما پس از مدتی بازدهی خود را از دست می دهد .

ذکر این نکته ضرورت دارد که مدت زمان خوابیدن و استراحت کردن در افراد مختلف با توجه به سسیتم بدن انسان ها متفاوت است ، اما به طور متوسط ۶ تا۸ ساعت خواب در شبانه روز برای هر فرد کافی است .

یادآوری و رعایت کردن نکاتی در زمان کنکور هم می تواند مفید و راه گشا باشد .

برای دریافت مشاوره کاهش استرس قبل از کنکور با مشاوران مالیم گروه تماس حاصل فرمایید.

نکات مهم برای کنترل استرس کنکور

  • روز و شب قبل از کنکور هیچ گونه مطالعه ای نداشته باشید ، سعی کنید در این زمان به انجام کارهایی که برای شما لذت بخش است بپردازید . مانند خرید کردن ، مهمانی رفتن ، فیلم های شاد و خنده دار دیدن و …
  • همه وسایل و مدارک مورد نیاز نظیر مداد ، پاکن ، کارت ورود به جلسه ، کارت شناسایی و … را از شب قبل آماده کنید و در دسترس قرار دهید .
  • اگر آزمون شما در نوبت صبح است ، زود از خواب بیدار شوید و با خوردن یک صبحانه مفصل خود را برای رفتن آماده کنید . زمان خود را به گونه ای تنظیم کنید که زود تر از زمان شروع آزمون به محل برگزاری آزمون برسید .
  • در هنگام آزمون سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید ، و سوالات را با دقت و تمرکز بخوانید ، تا بتوانید پاسخ مناسب را بیابید .
  • اگر در حین آزمون به سوالی برخوردید که پاسخ آن را نمی دانید ، آرامش خود را حفظ کنید ، و به سراغ سوالات بعدی بروید .

اگر به سوالی برخورد کردید که در پاسخ آن شک دارید سعی کنید تا می توانید به این گونه سوالات پاسخ ندهید .

  • زمان را هم در نظر بگیرید ، و سعی کنید سرعت عمل خود را بالا ببرید .
  • چند عدد شکلات به همراه خود داشته باشید . هر وقت افت فشار یا افت قند داشتید ، میتوانید یک شکلات میل کنید .
برای دریافت اطلاعات بیشتر مشاوره استرس کنکور با مشاوره تحصیلی مالیم گروه تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور

 

انتخاب رشته دانشگاه آزاد

درباره ی مشاوران مالیم گروه

همچنین ببینید

مشاوره تخصصی کنکور هنر

مشاوره تخصصی کنکور هنر

مشاوره تخصصی کنکور هنر مشاوره تخصصی کنکور هنر به چه صورت است؟ مشاوره تخصصی کنکور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *